Pirts un ādas kopšana

Āda ir cilvēka organisma lielākais orgāns. Tās virsāda jeb epiderma ir veidota no vairākām epitēlija šūnu kārtām.

Virsādas dziļākos slāņos notiek aktīva epitēlija šūnu dalīšanās un augšana. Pamazām no dziļajiem slāņiem tās tuvojas ādas virsmai, kur tās pakāpeniski uzkrāj ragvielu, atmirst, un izveido nedzīvu šūnu kārtu – raga slāni. Tādējādi ārējo virsādas slāni faktiski veido raga kārta, kas pakāpeniski nolobās.

Ejot pirtī, siltuma un mitruma ietekmē, paaugstinās cilvēka ķermeņa temperatūra, organisms sevi sāk dzesēt – ieslēdzas svīšanas process. Svīšanas procesa laikā āda paliek mitra un atmirusī ragveida ādas kārta ir viegli noņemama nost.

Lai efektīvāk spētu noņemt šo ragveida ādas kārtu un pienācīgi uzturētu ādu tvirtu un veselu, ieteicams izmantot ķermeņa skrubi.

Ķermeņa   skrubis, kā abrazīva viela, mehāniski šo ādas virskārtu noloba, noberž. Izvēloties un izmantojot skrubīti pirtī, nepieciešams zināt sava ķermeņa reakciju uz noteiktām vielām. Piemēram, ja ir alerģija uz bišu produktiem, tad medus noteikti nebūs tas produkts, kurš jāizmanto konkrētajā gadījumā. Savukārt jutīgai ādai noberzēšanās ar rupja sāls skrubi var radīt ādas bojājumus. Tādā gadījumā šai procedūrai ieteicams izvēlēties citu produktu.

Skrubju veidi:

  • SĀLS SKRUBJI. To pamatā ir dažādi sāls veidi: jūras sāls, Himalaju rozā sāls, Nāves jūras sāls, Epsom sāls u.c
  • MEDUS SKRUBJI. To pamatā ir labs, kvalitatīvs dažādu ziedu un augu medus, ko iespējams kombinēt ar dažādu augu pulveriem
  • AUGU PULVERU SKRUBJI. To pamatā ir smalki samalti dabīgi augi vai augu maisījumi. Tos gatavojot, vienmēr ieteicams padomāt par to iedarbību uz ādu.
  • DZERAMĀS SODAS SKRUBJI. Parasti izmanto vienu pašu vai kombinējot ar sāli vai augu maisījumiem. Ja nepieciešams mazināt sodas iedarbību uz ādu, parasti pielieto ādas masāžu ar apelsīnu vai greipfrūtu
  • CUKURA SKRUBJI. Parasti izmanto brūno cukuru vienu pašu vai kombinējot ar kādu augu izvilkumu eļļā, vai citu kvalitatīvu eļļu, kas pašam tīk vai piemērota ādas tipam. Piemēram, saldo mandeļu eļļa.
  • DAŽĀDU MĀLU SKRUBJI. Latvijā pieejamākais ādas kopšanai ir zilais māls, savukārt pirts rituālos iespējams izmantot arī citus māla veidus, atbilstošus klienta ādas tipam.

Dzintra Abarone

Sertificēta pirtniece ar jau diezgan lielu pieredzi pirts lietās. Aizrautīga eko lietu un visa dabiskā cienītāja un veselīga dzīvesveida piekritēja un veicinātāja.